Uczniowie klas 2a i 2c ostatni tydzień spędzili w… lesie:) Tak dosłownie i w przenośni. W piątek mieli okazję spotkać się z panem leśnikiem, Maciejem Pawłowskim z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Były to spotkania online ze względu na pandemię i odległość, ale niezwykle pasjonujące. Pan wytłumaczył dzieciom różnicę między leśnikiem a leśniczym, rozmawiali o tym, jak przygotować się do wyprawy do lasu, jak się należy zachowywać już tam będąc. Opowiadał o roślinach i zwierzętach leśnych, w tym o raczej mało lubianych kleszczach. Nie obyło się bez serii pytań do dzieci, z którymi świetnie sobie poradzili. Ale potem dzieci odwdzięczyły się Panu leśnikowi zadając mu bardzo poważne pytania dot. jego pracy i lasu:)
Tak przygotowani po spotkaniu z panem leśnikiem obydwie klasy wybrały się w Dzień Dziecka do Puszczy Niepołomickiej na obszar Natura 2000 „Wielkie Błoto”. Przewodnikami na spacerze po tym przepięknym miejscu byli pani Paulina i pan Piotr z Domu Kultury Siedlisko. Bardzo ciekawie i barwnie opowiadali o bobrach i ich działalności na tym terenie, o dzięciołach, które właśnie karmią młode. Co krok na dzieci czekały niespodzianki – a tu ukryte lupy, a tam piękne ilustracje dzięciołów i ich pióra, a to znowu poroża jeleni… Podglądanie przyrody z każdą chwilą stawało się coraz bardziej interesujące. Nad polaną dostojnie krążył bocian, jak by sprawdzał czy wszystko w jego rewirze jest w porządku. Na koniec każdy mógł przez lunetę podejrzeć ptaki, które wśród gałęzi drzew uwiły gniazdo. To była niesamowita wycieczka…
Następnego dnia po powrocie z wycieczki uczniów czekała jeszcze jedna atrakcja. Tym razem sadzili las w słoiku. Każdy otrzymał w papierowej torbie zestaw złożony ze słoika, ziemi, kamyków, szyszek, kawałków kory oraz oczywiście roślinek do posadzenia. Z entuzjazmem zabrali się do pracy. Kierując się instrukcją, kolejno wykonywali czynności, których finalnym efektem była piękna roślinna kompozycja. Dumni ze swojej pracy, postanowili wręczyć swoje pierwsze posadzone roślinki rodzicom. W ten właśnie sposób zatrzymali trochę lasu na dłużej. A pielęgnując roślinki, jeszcze długo będą pamiętać o tym niezwykłym leśnym tygodniu 🙂