PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA ZDROWOTNEGO
NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 162 W KRAKOWIE
opracowane na podstawie wytycznych Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego obowiązujących od 25 sierpnia 2022 roku.
PODSTAWA PRAWNA:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000035401.pdf
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000047301.pdf
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/679/D2022000067901.pdf
CEL PROCEDURY
Procedura ma na celu ochronę zdrowia i życia wszystkich uczniów ich rodziców/prawnych opiekunów, nauczycieli i pracowników szkoły. Zapobieganie rozprzestrzenieniu się infekcji i chorób zakaźnych szkole oraz określenie obowiązków i zadań nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów w sytuacji wystąpienia zachorowania lub jego podejrzenia.
ZAKRES PROCEDURY:
Procedura dotyczy sprawowania nadzoru nad dziećmi oraz rozprzestrzenienia się infekcji i chorób zakaźnych terenie szkoły.
PROCEDURY OGÓLNE:
- Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w szkole odpowiada Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 162 w Krakowie.
- Od dnia 1 września 2022 stosuje się wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
- Szkoła pracuje w godzinach od 6.30 do 17. 00.
- Przy wejściu do szkoły są zamieszczone informacje o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcje użycia środka dezynfekującego. Zamieszczone są numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno – epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala oraz służb medycznych.
- W sekretariacie szkoły znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie szkoły.
- Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do zapoznania się z procedurami bezpieczeństwa zdrowotnego dostępnymi na stronie internetowej szkoły.
- Na terenie szkoły mogą przebywać osoby (pracownicy, uczniowie, opiekunowie), które nie mają objawów chorobowych.
- Każdy wchodzący do budynku zobowiązany jest zdezynfekować dłonie za pomocą środka dezynfekującego znajdującego się przy wejściu..
- Dzieci zobowiązane są do bezwzględnego podporządkowania się poleceniom nauczycieli i personelu szkoły.
- Jeśli dziecko będzie stwarzać zagrożenie dla siebie i innych z powodu niepodporządkowania się poleceniom nauczycieli i personelu szkoły w związku z wytycznymi zdrowotnymi, rodzic będzie wezwany do szkoły w celu zabrania dziecka.
UCZESTNICY POSTĘPOWANIA – ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI:
DYREKTOR
- Zapewnia sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, terenu zielonego oraz sprzętów i zabawek znajdujących się w szkole.
- Wyposaża pracowników w środki ochrony osobistej: płyn dezynfekcyjny w atomizerze.
- Zamieszcza przed wejściem na teren szkoły, na korytarzach oraz przed wejściem na teren stołówki podajniki z płynem dezynfekującym oraz instrukcję informującą o sposobie jego zastosowania, a w toaletach plakaty z instrukcją mycia rąk.
- Wyposaża szkołę w termometr(y) bezdotykowe.
- Prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa uczniów w placówce;
- Kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka.
- Zapewnia taką organizację pracy szkoły, która uniemożliwi znaczne gromadzenie się uczniów.
- Informuje rodziców o obowiązujących w szkole procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia za pomocą dziennika elektronicznego.
Każdy PRACOWNIK placówki zobowiązany jest:
- Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej w formie:
- regularnego mycia rąk przez 20 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
- kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
- unikania skupisk ludzi,
- unikania dotykania oczu, nosa i ust,
- unikania kontaktu z osobami, które źle się czują.
- Zostawiać okrycie wierzchnie w miejscu do tego przeznaczonym.
- Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych, wskazujących na chorobę dróg oddechowych u ucznia jak i u siebie (w szczególności kaszel, gorączka).
- Unikać organizowania większych skupisk uczniów z różnych klas w jednym pomieszczeniu.
- Postępować zgodnie z przepisami wprowadzonymi procedurami bezpieczeństwa.
OSOBY SPRZĄTAJĄCE W PLACÓWCE:
- Pracują w rękawiczkach.
- Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.
- Dbają na bieżąco o czystość i dezynfekcję urządzeń sanitarno-higienicznych i sal lekcyjnych.
- Wietrzą korytarze szkolne – raz na godzinę.
- Po każdym dniu myją detergentem i dezynfekują:
- ciągi komunikacyjne – myją,
- poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, biurek z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach – myją i dezynfekują,
- sprzęt wykorzystywany w sali sportowej oraz jej podłogę – myją i dezynfekują.
WOŹNA / Y
- Dba o to, by uczniowie przychodzący do szkoły dezynfekowali ręce przy wejściu do placówki (jeśli uczeń jest uczulony na środek dezynfekujący, obowiązany jest on niezwłocznie umyć ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną przy dozowniku mydła).
- Pilnuje aby na terenie placówki rodzice / opiekunowie przyprowadzający i odbierający podopiecznych znajdowali się w przedsionku szkoły, dokonały dezynfekcji rąk przy wejściu do placówki.
- Wskazuje osobom z zewnątrz placówki obszar, w którym mogą przebywać.
NAUCZYCIELE
- Wychowawca klasy na pierwszym spotkaniu z uczniami zobowiązany jest do przedstawienia i omówienia szczególnych zasad bezpieczeństwa funkcjonujących w szkole w związku z procedurami ograniczania rozprzestrzeniania się w szkole infekcji i chorób zakaźnych.
- Wszyscy nauczyciele dbają o to, by uczniowie regularnie myli ręce.
- Wietrzą salę, po odbyciu zajęć, a jeśli jest to konieczne także w ich trakcie .
- Ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Zajęcia wychowania fizycznego odbywać się będą zgodnie z procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii ( załącznik nr 1 ).
- Dbają o to, by uczniowie nie wymieniali się przyborami szkolnymi, a swoje rzeczy (podręczniki, przybory szkolne) trzymali na przypisanej ławce, w swoim tornistrze.
- W razie zaobserwowania u ucznia objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych kierują go do odrębnego, wyznaczonego przez Dyrekcję pomieszczenia (sala 52 i gabinet pielęgniarki), zapewniając minimum 2 metry odległości od innych osób. Szkoła niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ( rekomendowany własny środek transportu).
- Kontaktują się z rodzicami za pośrednictwem telefonów lub e-dziennika.
- Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
UCZNIOWIE
- Na teren szkoły wszyscy uczniowie wchodzą głównym wejściem.
- Zaleca się regularnie myć ręce wodą z mydłem. Uczniowie powinni to robić w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Po wejściu na teren szkoły udają się do sal lekcyjnych samodzielnie lub pod opieką nauczyciela ( w przypadku klas 0-I ).
- Podczas zajęć uczniowie starają się korzystać z własnych podręczników i przyborów.
- Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans i nie blokują wejścia do szatni, umożliwiając innym uczniom bezkontaktowe opuszczenie jej.
- Uczniowie przebywający na terenie szkoły winni unikać gromadzenia się i ścisku oraz starać się zachować dystans od innych osób – w szczególności w częściach wspólnych, bibliotece, stołówce oraz świetlicy.
RODZIC / OPIEKUN PRAWNY
- Rodzice mają prawo zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu
- W okresie epidemii kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi odbywa się głównie za pomocą środków komunikacji na odległość.
- Zaleca się, aby opiekunowie odprowadzający dzieci wchodzili do budynku szkoły lub
na teren szkoły, zachowując zasadę 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.
- Rodzice / opiekunowie pozostają w strefie wyznaczonej przez żółto – czarną linię.
- Opiekunowie zobowiązani są do przyprowadzania, wysyłania do szkoły wyłącznie dzieci zdrowych, bez objawów sugerujących chorobę.
- Opiekunowie zobowiązują się do udostępnienia aktualnego numeru telefonu, z którym szkoła ma możliwość szybkiej komunikacji w czasie przebywania dziecka na terenie szkoły.
ORGANIZACJA ŻYWIENIA.
- Za bezpieczeństwo przygotowania i wydawania posiłków oraz utrzymanie czystości w stołówce odpowiada ajent.
- Przed wyznaczoną godziną i po zakończeniu spożywania posiłku przez daną grupę, ajent lub jego pracownicy zobowiązani są do dokładnej dezynfekcji blatów i krzesełek lub umycia ich wodą z detergentem, dezynfekcji powierzchni płaskich, a także dokładnego przewietrzenia pomieszczenia.
- Pracownicy kuchni nie powinni mieć bezpośredniego kontaktu z dziećmi (wyjątek stanowi osoba wydająca posiłki).
- Podczas wydawania potraw dzieciom, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa, w celu wyeliminowania powstania zanieczyszczeń na tym etapie.
- Posiłki będą wydawane wg ustalonego harmonogramu.
- Wszystkie dzieci przed wejściem na jadalnię powinny dokładnie umyć ręce zgodnie z instrukcją znajdująca się przy umywalkach, a przed samą stołówkę zdezynfekować ręce.
- Po spożyciu posiłku dzieci myją dokładnie ręce wodą z mydłem, zgodnie z instrukcją znajdująca się przy umywalkach.
- W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych, z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
- Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.